EventyJerome Tessendier

Prezentácie výrobcov cognacu už organizujeme v našej agentúre niekoľko rokov, počas ktorých nás navštívili desiatky zaujímavých ľudí z regiónu, ktorý sa stal ich domovom a zároveň rodiskom ich výrobkov. Svojou návštevou nás poctil Jerome Tessendier už druhý raz. Pre našich priateľov sme v októbri pripravili prezentáciu, ktorú viedla známa tvár, stojaca ale tentoraz za inou značkou cognacu. Jerome Tessendier a cognac Park.
Xavier Charpentron

História cognacu je veľmi zjednodušene povedané v podstate históriou konkrétnych rodín, nesúcich konkrétne mená. V priebehu rokov dochádza k mnohým zmenám, niektoré môžu zaniknúť, nové sa objavia. Nič to však nemení na tom, že sa jedná o pokračovanie tradície cognacu ako takého... Tú nepochybne svojou činnosťou vytvára aj rodina vyrábajúca cognac Charpentron. Jej veľvyslanec Xavier Charpentron nám pripravil v lete prezentáciu, vďaka ktorej sme sa o histórii a výrokoch tejto značky dozvedeli veľa zaujímavého.
Christian Ferrand

„Po nádhernom degustačnom podujatí, aké by som s radosťou chcel vidieť aj vo Francúzsku, musím vyjadriť obrovskú vďaku členom vášho klubu. Bravó tejto excelentnej iniciatíve! Ďakujem ľuďom, ktorí zdieľajú tú istú vášeň...“ To sú slová Christiana Ferranda, ktoré napísal do našej kroniky v apríli roku 2008, po prezentácii cognacu značky Pierre de Segonzac. Je to cognac, ktorý ako prvý použil tvár svojho výrobcu, ako nezameniteľný poznávací znak na svojich etiketách.
Jacques Petit

História cognacu André Petit siaha až niekde do roku 1850, kedy p. Goulard kúpil distilérku a začal predávať celú svoju produkciu firme Hennessy. V roku 1921 sa v dôsledku sobáša madame Goulard s p. Albertom Petitom začali ich vinice označovať menom Petit. V roku 1965 ukončili kontrakt s Hennessy a začali predávať vlastnú produkciu vo fľaškách pod značkou André Petit. Ďalšou vzácnou návštevou v agentúre Testum bol Jacques Petit. Vďaka jeho pútavému rozprávaniu sme sa dozvedeli veľa o ich rodine a hlavne o cognacoch André Petit, ktoré dodnes vyrábajú podľa veľmi starých postupov.
Kim Birkedal Hartmann

Napriek tomu, že cognac je nápoj ktorého pôvod je výsostne francúzskou záležitosťou, prienik do čarovného sveta jeho vzniku sa občas podarí aj ľuďom, ktorých pôvod francúzsky nie je. Náš ďalší vzácny hosť v roku 2007 , Kim Birkedal Hartmann, má korene v Nórsku. Jeho predchodca sa v roku 1887 vybral do oblasti Cognac a zapáčilo sa mu tam natoľko, že vyhrnul rukávy a pustil sa do práce. Práve v tom okamihu sa začala písať história cognacu značky Birkedal Hartnann, s ktorou nás dopodrobna Kim zoznámil pri svojej návšteve agentúry Testum.
Simon Palmer a Tristan Cotté

Októbrová návšteva z oblasti Cognac mala za úlohu oboznámiť nás a našich priateľov s troma značkami cognacu, ktoré vyrába spoločnosť Vignobles Francis Abécassis – La Reviseur, Leyrat a ABK6. Simon Palmer je pôvodom z Nového Zélandu, ale už roky pôsobí v Európe v pozícii cellar mastra. Pri návšteve Košíc a hlavne agentúry Testum mu skvele sekundoval exportný manager Tristan Cotté. Obom pánom sa náš cognacový raj zapáčil natoľko, že prisľúbili skorý návrat, dokonca v sprievode svojho šéfa Francisa Abécassisa.
Francois a Brigitte Giboin

Táto sympatická manželská dvojica pricestovala do Košíc aby priateľov a partnerov agentúry detailne zoznámila s cognacom Giboin. Vniesli k nám kúsok povestného francúzskeho šarmu s ktorým odprezentovali celý svoj sortiment. Zatiaľ sa nám vždy podarilo priniesť do Košíc hostí, ktorí sú niečim unikátni a špecifickí. A Francois s Brigitte nie sú výnimkou. Cognac Giboin je totiž výrobca, ktorý používa tri rôzne druhy destilácie. No a výsledky všetkých troch spôsobov sme mali možnosť degustovať a porovnávať.
Michel a Catherine Vallet

Prácu stále rozrastajúcej sa rodinnej firmy Valletovcov prišiel do Košíc prezentovať skutočne silný tandem. Manželia Michel a Catherine rozohrali večer predstavenie vo veľkolepom štýle Chateau Montifaud. Prirovnanie prezentácie k umeleckému zážitku používame zámerne, nakoľko umenie rovnako ako aj stretnutia s priateľmi z Cognacu nás napĺňajú zážitkami a dobrým pocitom. Cognac Chateau Montifaud má u nás svoje nenahraditeľné miesto, presne tak, ako nenahraditeľné sú slová uznania od ľudí ako Michel a Catherine.
Jean Lois Brillet

Monsieur Brillet a zástupcovia agentúry Testum absolvovali svoje zoznamovacie stretnutie už v roku 2004 na Vinexpe. Nebolo vôbec jednoduché nájsť vhodný termín na návštevu tohoto vzácneho hosťa v našej agentúre, ktorá je plná po nových informáciách dychtiacich priateľov skvostného nápoja, akým cognac rozhodne je. Hovorí sa, že na všetko čo stojí za to sa oplatí čakať. V prípade prezentácie Jean Lois Brilleta to platí stopercentne. Už samotný výber degustovaných značiek naznačoval, že tento večer bude opäť v niečom výnimočný z viacerých dôvodov, pričom najviac v našich hosťoch rezonoval prísľub degustácie cognacu, ktorý bol destilovaný na prelome 19. a 20. storočia.
Patrick Peyrot

Pondelok 5.marca 2007 bol dňom, kedy k nám zavítal Patrick Peyrot, člen rodiny vyrábajúcej cognac už niekoľko generácií. Počas ďalšej vydarenej prezentácie na pôde našej agentúry držal Patrick pomyselnú dirigentskú taktovku pevne v rukách. Bohatú symfóniu aróm a chutí skrývajúcich sa pod názvom Francois Peyrot dopĺňalo jeho pútavé rozprávanie, ktoré nám i našim hosťom bude ešte veľmi dlho rezonovať v spomienkach. Aj samotný Patrick odchádzal od nás spokojný, čoho dôkazom je aj zápis v kronike, kde okrem iného napísal ...“Testum je príkladom toho, ako vyzerá cognacový raj“.
Nathalie a Claude Thorin

Doposiaľ každá z návštev ktorá dorazila z Cognacu do Košíc bola niečim výnimočná. Či už to bol predstaviteľ najväčšej rodinnej firmy, prvá žena z Cognacu, prvý výrobca vlastniaci vinice a distilérku, najväčší veľkoobchodník - dodávateľ pre veľké značky, zástupkyňa rodiny, ktorá vlastní jedinú funkčnú distilérku v meste Cognac a tak by sme mohli pokračovať. Návšteva, ktorá k nám zavítala 7. februára 2007 nebola výnimkou. Nathalie a Claude Thorin boli totiž prvým manželským párom, ktorý prišiel z Cognacu prezentovať svoje poklady a zároveň vyjadriť podporu našim projektom.
Pascal Fillioux

Naše prvé stretnutie s rodinou Fillioux prebehlo priamo v ich rodinnom sídle na La Pouyade uprostred Grande Champagne. Manželov Monique a Pascala Fillioux pri našom zoznámení skvele dopĺňal aj ich syn Christophe. Aj keď Monique je zanietená cestovateľka, na cestu k nám do agentúry Testum sa o niekoľko mesiacov neskôr vydala čisto mužská úderka v zložení otec a syn. Netrvalo dlho a páni sa dostali do svojho živlu, keď našim hosťom odhaľovali všetky zaujímavosti o ich cognacu. La Poyade, Star Gourmet, Trés Vielle, či Reserve Familiale…Každý iný a predsa všetky nesú rukopis ľudí, akých je v oblasti Cognac už málo.
Béatrice Lafragette

Poslednou prezentáciou v agentúre Testum, z ktorej okrem príjemných spomienok ostal v našej kronike aj zápis končiaci dátumom nesúcim v sebe rok 2006, bola návšteva sympatickej Béatrice Lafragette. Vzhľadom k tomu, že vo významnej rodinnej firme velí divízii cognac, bola osobou najviac povolanou k tomu, aby nám svojim pútavým rozprávaním potvrdila dobrý chýr o ich produktoch, ukrývajúcich sa pod skratkou LaL. Zároveň sme sa vďaka Béatrice dozvedeli viac o mimoriadnej minulosti a úchvatnej súčasnosti tejto rodinnej firmy.
Bénédicte Hardy

Pre nás a našich partnerov nie je mimoriadnym javom, že do Košíc prichádzajú vzácne návštevy z oblasti Cognac čoraz častejšie. Táto bola ale predsa len niečím výnimočná. Napriek tomu, že v spoločnosti Hardy má strednú a východnú Európu pod palcom marketingový manager, vzhľadom k rozsahu našich aktivít sa nakoniec rozhodla navštíviť Slovensko pani Bénédicte Hardy osobne. Už 20 rokov pôsobí v rodinnom biznise a jej hlavným teritóriom sú Spojené štáty. Ako nám sama potvrdila, toto bola jej prvá návšteva v strednej Európe, vďaka ktorej spoznala nový pohľad na priemysel cognacu.
Jerome Royer

Jerome Royer je primátorom mesta Jarnac no zároveň má aj množstvo aktivít v rodinnej firme zaoberajúcej sa cognacom. Na Slovensko zavítal v spoločnosti exportného managera Jeana- Cyrill Vincenta a ich cesta sa začala trochu dobrodružne. Zatiaľ čo my sme ešte len išli našu návštevu vyzdvihnúť na košické letisko, ich telefonát o tom že už čakajú pred letiskom neveštil nič dobré...Obaja páni totiž v tej chvíli síce stáli pred letiskovou budovou, ale v Prahe! Ich lietadlo z Paríža do Prahy meškalo a tak let do Košíc proste nestihli. Vzácnych hostí sme k nám nakoniec pohotovo dopravili cez Budapešť a tak si takmer 30 nažhavených znalcov a zberateľov cognacu čakajúcich v agentúre nakoniec predsa prišlo na svoje.
Jerome Tessendier

Dátum 1.november 2006 patril v našej agentúre vzácnemu hosťovi Jerome Tessendierovi, ktorý pripravil večer vskutku výnimočný. Nikdy predtým nemali naši partneri v agentúre možnosť degustovať cognac starý niekoľko desaťročí a pritom pochádzajúci z jednej oblasti – Borderies. Jerome sa s nami podelil nie len o výrobky staré 50, 60 a 70 rokov ale aj o základné fakty z histórie rodiny, ktorá sa cognacu venuje od roku 1880 a dnes sa hrdí jedným z najrozsiahlejších skladových areálov v oblasti. Tessendierovci sa špecializujú na nákup vína a jeho destiláciu a následné zrenie vo svojich pivniciach v mestách Cognac a Jarnac.
Patricia Sabourin

Zainteresovaní milovníci cognacu, združujúci sa okolo agentúry Testum vedeli, že pôvodný termín prezentácie spoločnosti Cognac Ragnaud – Sabourin bol plánovaný na letné mesiace v roku 2006. Hoci bolo všetko pripravené, zasiahla tentokrát vyššia moc a Patriciu Sabourin- Reif, najmladšiu z troch dám v súčasnosti riadiacich významnú rodinnú firmu skolila choroba. Nakoniec sa nám podarilo spoločne ešte v tom istom roku, hoci o pár mesiacov neskôr, nájsť náhradný termín. Prezentácia nakoniec predčila očakávania hostí a v prvom rade samotnej Patrície, ktorá Slovensko nazvala nádhernou krajinou plnou znalcov cognacu a nezabudla poďakovať zakladateľom agentúry Testum za ich nadšenie a radosť, ktorú venujú milovanému cognacu.
Nicolas Larsen

Firmu Larsen založil v roku 1926 muž menom Jensom-Reidar Larsenom. Tento mladý Nór sa rozhodol opustiť svoju rodnú krajinu a v roku 1919 prišiel do Bordeaux. Krátko na to sa usadil v Cognacu, kde objavil kúzlo zušľachťovania svetoznámej eau-de-vie. Stal sa znalcom a hnaný vrodeným obchodným duchom kúpil malú firmu Cognacu Josepha Gautiera a založil vlastnú značku nesúcu jeho meno. Cognac Larsen bol na svete. Rodinná tradícia pokračuje a predstavitelia tretej generácie rodiny Nicolas a Frédéric, ktorí prevzali kontrolu nad rodinným biznisom, urobili zo značky medzinárodný symbol kvality. Dnes Vikingská púť pokračuje a my sme s radosťou mohli všetkých partnerov našej agentúry 19.júla 2006 pozvať na stretnutie s Nicolasom Larsenom so slovami „ Pripravte sa na nalodenie, prosím, flotila Vikingských lodí práve zakotvila v Košiciach...“
Melanie Tesseron

Predstaviteľka najmladšej generácie rodiny Tesseron pôvodne vyštudovala grafický design a niekoľko rokov pracovala vo filmovej a televíznej brandži. Po tom ako jej strýko Alfréd Tesseron navrhol aby prišla do Francúzska spoznať ich život a obchod, začal sa život mladej Melanie spájať s cognacom. Ako sama povedala, bola to ponuka na ktorú sa nedá povedať nie. O tom že to bola správna voľba a nadšenie pre cognac skutočne naplnilo jej život, nás Melanie presvedčila aj na prezentácii v Košiciach, kde sme boli svedkami skutočne oduševneného a temperamentného rozprávania o histórii rodinnej firmy Tesseron.
Comte Audoin de Dampierre

Monsieur Audoin de Dampierre pochádza zo starej francúzskej šľachtickej rodiny, ktorej korene siahajú do 11. storočia. Naše snahy dostať tohto pána na územie Slovenska síce až do takej dávnej doby nesiahajú, avšak nebola to záležitosť jedného dňa. Zhruba 5 ročné úsilie nakoniec prinieslo svoje ovocie a tak nás gróf Audoin de Dampierre so širokým úsmevom a otvorenou náručou vtiahol do svojho malého kráľovstva. Na pôde agentúry Testum prezentoval za pomoci svojho neopakovateľného šarmu champagne a cognac nesúce jeho meno.
Olivier Blanc

Olivier Blanc je majiteľom a zároveň riaditeľom firmy Cognac Léopold Gourmel. Jeho návšteva prebiehala podľa klasického scenára, zostaveného práve pre tieto príležitosti. Vzácni ľudia z oblasti Cognacu prichádzajú do Košíc presvedčiť sa na vlastné oči o činnosti a napredovaní agentúry Testum. S profesionálnym a zároveň priateľským prístupom prezentujú u nás špecifiká a jedinečnosť svojho cognacu. Firma Cognac Léopold Gourmel sa napr. rozhodla nabúrať a zmeniť všeobecne prijatú formu označovania výrobkov. Ich koncept spočíva v základnej charakteristike ponúkaného tovaru, obsiahnutej už v samotnom názve cognacu.
Phillipe Camus

Keď vznikala agentúra Testum, prvou vzácnou zahraničnou návštevou bol prezident najväčšej nezávislej rodinnej firmy z Cognacu – Cyril Camus. Uplynul takmer presne na deň rok od jeho návštevy a my sme dvere do nášho sveta otvorili ďalšiemu dôležitému členovi tejto významnej rodiny. V Cyrilových šlapajách kráčal jeho strýko Phillipe Camus, doprevádzaný exportným managerom spoločnosti Cognac Camus pre východnú a strednú Európu Andym Ždan – Michajlowiczom. Cesta spojená s chorobou síce týchto dvoch pánov vyčerpala, ale len do chvíle, kým nevstúpili do agentúry Testum za účelom prezentácie cognacov značky Camus. Tá rovnako ako aj všetky pred ňou, ostane natrvalo zapísaná nie len v našej kronike, ale aj v našej pamäti.
Patrick Peyrelongue

Prvýkrát sme začali dojednávať prezentáciu s prezidentom tejto šperkovnice Patrickom Peyrelongue pri našej návšteve v Bordeaux . Pohľad do vtedy aktuálneho čísla Testum News zapôsobil a po krátkej chvíli bolo rozhodnuté. Cognac Delamain príde do Košíc! A tak sa aj stalo. Ani extrémne mrazy nezabránili v naplnení tohto plánu a tak si 2.2.2006 mohli všetci partneri agentúry vychutnať jedinečné produkty tejto významnej, nezávislej a rodinou vlastnenej firmy. Medzi jej špecifiká patrí aj to, že nakupuje a predáva cognac výhradne z oblasti Grande Champagne. Už od začiatku sa zameriava na výrobu a predaj starých cognacov…O výnimočnosti cognacu Delamain sme sa opätovne presvedčili počas nezabudnuteľného večera, ktorý s nami Patrick Peyrelongue strávil.
Laurent Lheraud

„Počas našej návštevy v Košiciach sme boli prijatí skutočnými partnermi našej rodiny a nášho cognacu. Táto ambasáda cognacu je grandióznym zjednotením, veľkým dielom neporovnateľným s ničím na svete. Magická atmosféra, výnimočné prostredie, perla v nádhernom meste. Vive Testum, nadšené bravo a veľké ďakujem.“ Tieto slová vlastnoručne napísal do našej kroniky 25.novembra 2005 veľký muž zo sveta cognacu - Laurent Lheraud. Bola to doteraz najpočetnejšia zahraničná návšteva v našej agentúre, pretože Laurenta skvele dopĺňal exportný manager Francois Rebel a v neposlednom rade aj najlepší someliér sveta v roku 1998 Markus del Monego. Rovnako nadšené ako Laurentove slová v kronike, boli aj reakcie našich partnerov na vydarenú prezentáciu cognacov značky Lheraud.
David C. Menuet

Naše vzácne návštevy okrem večernej prezentácie v agentúre Testum, absolvujú aj prehliadku mesta a stávajú sa tiež držiteľmi košického pasu. Takýto doklad si na jeseň v roku 2005 ako suvenír do svojho rodného Francúzska odniesol aj sympatický David C. Menuet. Jeho predchodca založil Cognac Menuet v roku 1850, pričom rodina Menuet pestovala hrozno a vyrábala cognac už od roku 1680.
Claude Brugerolle

Ďalšou významnou osobnosťou, ktorá v septembri 2005 prijala od agentúry Testum pozvanie do Košíc bol Claude Brugerolle, ktorý členom nášho cognac klubu prezentoval dokonca hneď dve značky. Je prezidentom firmy Brugerolle a zároveň viceprezidentom spoločnosti vyrábajúcej Meukow. Podľa jeho slov v kronike bol večer jednoducho nezabudnuteľný a najradšej by privítal všetkých týchto nadšencov priamo v oblasti Cognac.
Béatrice Cointreau

V máji 2005 navštívila našu agentúru prvá dáma Cognacu -Béatrice Cointreau. Prapravnučka Pierra Frapina, ktorej meno sa spája s cognacom značky Frapin, patrí rovnako ako Cyril Camus k predstaviteľom novej generácie managerov rodinných firiem. Progresívnym prístupom mení zaužívane postupy v komunikácii so zákazníkom, rešpektujúc však stáročné dedičstvo rodinnej firmy. Béatrice je nielen dámou s neprehliadnuteľným francúzskym šarmom, ale hlavne uznávanou odborníčkou s množstvom ocenení za svoju prácu. V súčasnosti je výkonnou riaditeľkou Cognac Frapin a Champagne Gosset.
Cyril Camus

„Keď som odchádzal z domu, myslel som si, že cestujem do cudzej krajiny. Mýlil som sa . Z viníc Cognacu ma moje cesty zaviedli do cognacoveho neba. Nikde vo svete som sa necítil viac ako doma. Byť obklopený stovkami fliaš cognacu je nádherné, ale byť obklopený takou úžasnou skupinou milovníkov cognacu je očarujúce! Ďakujem Vám za vaše nadšenie pre cognac. Bude mi inšpiráciou v mojej práci v nasledujúcich rokoch“. To sú slová ktoré pri svojej návšteve agentúry Testum v apríli 2005 do našej kroniky napísal významný predstaviteľ cognacu Cyril Camus. Camus je najväčší nezávislý, rodinou vlastnený a riadený dom cognacu a Cyril je predstaviteľom už piatej generácie tejto rodinnej firmy. Tá je dnes svetovým lídrom v sektore premium kvality a piatym najväčším výrobcom cognacu na svete.